مقدار مصرف مجاز روزانه عسل

سوالات مختلفی درباره عسل برای علاقمندان به این محصول طبیعی پیش می‌آید برخی از افراد می‌پرسند که میزان مصرف عسل در طول روز چقدر باید باشد؟ متاسفانه با توجه به تبلیغات رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی که انجام می‌شود بسیاری از مردم فکر می‌کنند که مصرف روزانه بیشتر عسل طبیعی برای بدن آنها مفید است و به سلامتی آنها بیشتر کمک می‌کند!

این طرز فکر کاملاً اشتباه است زیرا طبق بررسی‌هایی که توسط محققان انجام شده است مصرف روزانه عسل نباید بیشتر از یک حد مشخصی باشد. با توجه به سوالی که مطرح شده می‌توان برای افراد با توجه به محدوده سنی، ورزشکار بودن آن‌ها و افراد دیابتی و بطور کلی سبک زندگی اشخاص می‌توان به این سوال پاسخ داد.

همان طور که گفته شد میزان مصرف روزانه عسل کاملاً به سبک زندگی افراد بستگی دارد. به طور مثال بعضی افرادی که در طول روز دائما ورزش می‌کنند و تحرک بالایی دارند. در حالی که برخی دیگر اصلا ورزش نمی‌کنند و تحرک کمتری دارند مصرف مقدار عسل با تحرک آنها نسبت مستقیم داشته و هر چقدر تحرک بیشتری داشته باشند بیشتر می‌توانند عسل مصرف کنند البته باز محدودیتی در مقدار آن نیز مطرح است. پس می‌توان گفت که میزان روزانه مجاز مصرف عسل برای افراد مختلف یکسان نخواهد بود.

  • مقدار کالری عسل در مصرف روزانه

همان طور که می‌دانید عسل نوعی قند است و برای محاسبه کالری مورد نیاز بدن می‌توان بر حسب کالری قندی که بدن افراد مصرف می‌کند محاسبات کلی را انجام داد. جدول زیر کالری عسل را برای هر گرم از آن نشان می‌دهد با توجه به داده‌های جدول 1، یک قاشق چای خوری حدوداً 21 کالری بدن را تامین می‌شود.

میزان مصرف روزانه عسل

با توجه به جنسیت، سن و سال کالری قند مورد نیاز بدن افراد متفاوت است در جدول 2 مقدار کالری قند مورد نیاز بدن بر حسب جنسیت و پارامتر سن نشان داده شده است. با توجه به جدول 2 و تحقیقاتی که انجام شد می‌توان گفت برای هر فرد عادی خوردن روزانه 7 قاشق چای خوری عسل طبیعی لازم است. می‌توان گفت که عسل دارای مزیت‌های زیادی می‌باشد ولی اگر بیش از اندازه مصرف شود برای سلامتی مضر بوده خطرات زیادی را به دنبال دارد.

مقدار مصرف روزانه عسل

  • مصرف عسل برای کودکان بالای 3 سال

عسل برای کودکان بالای 3 سال سن بسیار مفید است مصرف روزانه عسل طبیعی توسط کودکان باعث رشد و سلامتی آنها خواهد شد مصرف روزانه حداقل یک قاشق چای خوری برای کودکانی که بالای سه سال سن دارند توصیه می‌شود. کودکانی که از عسل مصرف می‌کنند وزن گیری خوبی خواهند داشت همچنین باعث می‌شود کمتر به بیماری های مختلف دچار شوند.

عسل به عنوان مواد مغذی برای کودکان ضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرد اما عده‌ای از کودکان از خوردن عسل امتناء می‌کنند برای اینکه راحت‌تر بتوانید در مصرف عسل به آنها کمک کنید می‌تواند به جای عسل خالی از ترکیبات آن برای کودکان‌تان آماده کنید. که در زیر به چند نمونه از این ترکیبات اشاره می‌کنیم;

  • ترکیب عسل و شیر
  • ترکیب کردن عسل با سایر میوه‌ها مانند موز
  • ترکیب عسل با آب میوه طبیعی
  • ترکیب عسل با خامه یا ماست
میزان مصرف عسل برای کودکان

نکته: اگرچه عسل دارای خواص شگفت انگیزی برای کودکان بالای 3 سال است و می‌تواند به رشد آنها کمک کند، اما برای نوزادانی که کمتر از دو سال دارند، کاملاً مضر بوده و باعث آسیب‌های خطرناکی برای آنها می شود زیرا بدن نوزادان هنوز برای استفاده از آن آمادگی ندارد.

وجود باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در عسل باعث می‌شود تا نوزاد به بیماری بوتولیسم مبتلا شود پس مصرف هر نوع عسلی برای کودکان زیر دو سال توصیه نمی‌شود.

  • میزان مصرف روزانه عسل برای ورزشکاران

طبق مطالعات انجام شده استفاده از عسل در بدنسازی و حین فعالیت‌های ورزشی می‌تواند سطح قند خون خود را بالا نگه دارند. با وجود اینکه مصرف بیش از اندازه عسل برای افرادی که تحرک کمی دارند باعث چاقی می‌شود ولی مصرف عسل بیشتری برای ورزشکاران و افراد پر تحرک توصیه می‌شود.

گلوکز و فروکتوز به نسبت یکسانی در عسل وجود دارد. گلوکز در روده به سرعت جذب شده و جذب فروکتوز با مقداری تاخیر انجام می‌شود. و این خاصیت باعث می‌شود که قند خون به مقدار زیاد برسد و دیگر پایین نیاید. پس مصرف عسل بیشتر از 7 قاشق چای خوری نیز به ورزشکاران توصیه می‌شود که البته بستگی به ساعت ورزش و تحرک آنها دارد.

میزان مصرف عسل برای ورزشکاران

یوسفی

پشتیبانی 24 ساعته

برای خرید عسل طبیعی تماس بگیرید.

  • مصرف روزانه عسل برای افراد دیابتی

طبق تحقیقات انجام شده مصرف عسل برای بیماران دیابتی، باعث کاهش قند خون آنها می‌شود و به حالت عادی بر می‌گردد. همچنین آزمایش‌های مکرر ثابت کرده است که عسل حاوی عنصری است که فرآیند جذب قند در خون را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند و نمی‌گذارد درصد قند در خون بالا رود.

عنصر پتاسیم موجود در عسل طبیعی نیز از عواملی است که به جذب قند در خون کمک می‌کند. نتایج نشان می‌دهد که ادرار افراد دیابتی خالی از انسولین نیست و علت بیماری آنها، اختلال در تحریک سلول‌هایی است که تولید انسولین می‌کنند. در این حالت، مصرف یک قاشق غذاخوری عسل می‌تواند با افزایش قند خون و در نتیجه سلول‌های پانکراس با فعال کردن ترشح انسولین موجب تولید انسولین می‌شوند.

میزان مصرف روزانه عسل برای بیماران دیابتی بسیار وابسته به نظر پزشک متخصص است عسل تنها می‌تواند جایگزینی برای قند مجاز مصرف این افراد شود. و حتماً باید قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایند.

کلام پایانی:

همانطور که در رابطه با میزان مصرف روزانه عسل طبیعی بحث شده است می‌توان گفت که مصرف عسل برای سلامتی مفید است اما اگر به مقدار بیش از اندازه استفاده شود باعث بروز مشکلاتی در سیستم بدنی اشخاص می‌شود. همچنین میزان مصرف روزانه عسل کاملاً به سبک زندگی، شرایط جنسی و سنی افراد بستگی دارد مصرف عسل برای اشخاص عادی نسبت به افراد ورزش کار کمی باید کمتر باشد در واقع کسانی که تحرک بیشتری دارند می‌توانند عسل نسبتاً بیشتری نسبت به افراد کم تحرک استفاده کنند همچنین افراد دیباتی باید قبل از مصرف عسل حتماً با پزشک خود مشورت کنند در حالت کلی مصرف روزانه حداکثر 5 الی 7 قاشق چای خوری توصیه می‌شود.

ارسال نظرات