آیا عسل برای درمان زخم‌های دیابتی مناسب است؟

یک زخم مقاوم که بهبود نمی‌یابد می‌تواند بسیار دردناک باشد. زخم‌های که کند بهبود می‌یابند برای افراد دیابتی خطر خاصی دارند و اغلب با عوارض جدی و تغییر سبک زندگی همراه هستند. یک بریدگی کوچک می‌تواند به زخم دردناکی تبدیل شود که سخت درمان شده و بهبود نمی‌یابد. بیماران و پزشکان به این سؤال فکر می‌کنند که آیا عسل می‌تواند به مراقبت از زخم‌ها کمک کرده و بهبود دهنده باشد؟ شواهد نشان می‌دهد این خاصیت در عسل وجود دارد، در این مقاله به بررسی اینکه چگونه دیابت بر بهبود زخم‌ها تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توان از عسل برای درمان زخم‌های دیابتی استفاده کرد.

چرا زخم‌ها برای افراد دیابتی کند بهبود می‌یابند؟

اگر به هر نوع دیابت مبتلا شده‌اید، احتمالاً قبلاً متوجه شده‌اید که زخم‌ها برای شما کندتر از دوستان و خانواده غیردیابتی‌تان بهبود می‌یابند. پزشک شما ممکن است توضیح داده باشد که این عمل در نتیجه آسیبی که قند خون بالا به بدن شما وارد می‌کند، مرتبط است.

دیابت به ناتوانی بدن در تولید یا استفاده از انسولین که گلوکز (قند) را به انرژی تبدیل می‌کند، شناخته می‌شود. وقتی قند متابولیزه نمی‌شود، منجر به قند خون بالا می‌شود که باعث آسیب به اعصاب و عروق خونی و کاهش توانایی بهبود زخم‌ها می‌شود.

چگونه دیابت بر بهبود زخم‌ها تأثیر می‌گذارد؟

هایپرگلیسمی که به طور عامیانه به قند خون بالا معروف است، عامل مؤثری در زخم‌های کند بهبود یابنده و ناپایدار است. قند خون بالا در اثر دیابت، الگوی بهبود زخم‌های مزمن را توسط چندین روش مختل می‌کند که در زیر اشاره شده است:

  • نوروپاتی محیطی; نقص عملکرد اعصاب حساسیت پوست را کاهش می‌دهد، به این معنی که زخم‌ها به خصوص در پاها اغلب نادیده گرفته می‌شوند.
  • بیماری عروقی محیطی و اختلال در گردش خون; افراد دیابتی خون غلیظ‌تر و رگ‌های باریک‌تر دارند، به این معنی که ممکن است گردش خون ضعیفی داشته باشند. این امر رساندن مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز زخم‌ها برای تأمین انرژی سلول‌ها جهت ترمیم و بازسازی را دشوار می‌کند.

مراقبت‌های سنتی شامل تنظیم سطح قند خون از طریق رژیم غذایی و دارو، حذف فشار درون و اطراف زخم، حذف بافت مرده برای درمان زخم‌های افراد دیابتی استفاده شده است. همچنین برای با اعمال عسل طبیعی به صورت موضعی بر روی زخم‌ها، می‌تواند به بهبود زخم‌ها کمک کند.

عسل برای زخم‌ها

عسل یک درمان قدیمی است و یک روش درمانی جایگزین در حال رشد برای باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک است. در طب سنتی نیز از عسل برای زخم‌ها و عفونت‌ها استفاده می‌کردند و آن را به صورت موضعی بر روی تحریکات پوستی اعمال می‌کردند. قند بالا و شاخص گلیسمی پایین عسل نیز سلول‌های سفید خونی اطراف زخم را تحریک می‌کند تا میکروارگانیسم‌ها را بکشند و سلول‌های مرده را حذف کنند.

عسل برای زخم

عسل طبیعی سبلان برای درمان زخم‌ها

خواص درمانی عسل طبیعی سبلان به خوبی تحقیق شده است. عسل سبلان به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی بوده و از نواحی زخم در برابر باکتری‌ها محافظت کرده و از رشد بیشتر آن‌ها جلوگیری می‌کند.

این خواص عسل برای درمان زخم‌های دیابتی را به خاصیت دبریدمان (حذف بافت مرده)، ضد التهابی عسل طبیعی و همچنین تحریک پروالتهابی سیتوکین نسبت داده می شود.

عسل چهل گیاه

عسل چهل گیاه

یوسفی

پشتیبانی 24 ساعته

برای خرید عسل طبیعی تماس بگیرید.

آیا عسل پاسخ درمان زخم‌های دیابتی است؟

اعمال عسل طبیعی به طور موضعی برای درمان بیماری‌های پوستی و زخم‌ها از گذشته استفاده شده است؛ و در مجلات پزشکی معتبر به عسل و بیماری پوست یا درمان زخم‌های افراد دیابتی با عسل اشاره شده است. توصیه می‌کنیم که قبل از خود درمانی هرگونه زخم یا جراحت با پزشک خود مشورت کنید.

شما عزیزان می‌توانید با خرید عسل خوشمزه از فروشگاه عسل خاصلند و مصرف آن در برنامه غذایی روزانه خود از خواص این محصول طبیعی بهره‌مند شوید.

اشتراک گذاری مقاله:

ارسال نظرات