سیاه دانه و عسل

سیاه دانه و عسل طبیعی هر کدام به تنهایی دارای خواص و فواید فراوانی هستند. همه علاقمندان به روش‌های عسل درمانی در مورد فواید ترکیب سیاه دانه و عسل چیزهای زیادی می‌دانند در طب سنتی به ترکیب این دو محصول طبیعی دوسین گفته می‌شود.

شاید این سؤال پیش بیاید که چگونه عسل را با سیاه دانه ترکیب کنیم؟ یا اصلاً سیاه دانه چیست؟ و چه خواصی برای بدن دارد! در این مقاله، به معرفی مختصر گیاه سیاه دانه و فواید مصرف عسل و سیاه دانه پرداخته شده است. اگر شما هم علاقمند به این ترکیب بی نظیر هستید سعی کنید از عسل طبیعی سبلان استفاده کنید تا یک دوسین بی نظیر برای خوردن درست کرده باشید.

معرفی سیاه دانه

سیاه دانه که با نام علمی Nigella sativa شناخته شده است و به آن شونیز نیز می‌گویند این گیاه خاصیت دارویی دارد و در عرض یک سال رشد کرده و کاملاً بالغ می‌شود. گل‌های گیاه سیاه دانه و آبی رنگ و سفید کم‌رنگ است. محصول حاصل از این گیاه بصورت کپسول بوده که دانه‌های بذر در درون آن قرار دارد پس از رسیدن کاملاً این کپسول باز می‌شود و جریان هوا باعث سیاه شدن دانه می‌شود به این دانه‌های حاصل سیاه دانه گفته می‌شود و به عنوان مواد دارویی و ادویه غذای از آن استفاده می‌شود.

گیاه سیاه دانه از قدیم به صورت طبیعی و خودرو در اصفهان، آذربایجان و اراک و بعضی از شهرهای ایران رشد ‌کرده است. همچین با توجه به اینکه قبلاً در مورد عسل طبیعی سبلان توضیحاتی ارائه شده است پس در اینجا از پرداختن به این موضوع صرف نظر شده است و به بررسی ترکیب این دو ماده خواهیم پرداخته شده است.

ترکیب سیاه دانه و عسل

این ترکیب برای درمان موارد مختلفی از مشکلات سیستم عملکردی بدن کاربرد دارد تا جایی که در نوشته‌های مختلف خواص ویژه‌ای برای چنین ترکیبی شمرده شده است. این معجون طبیعی برای سیستم ایمنی بدن معجزه خواهد کرد همان‌طور که در این مقاله نیز بیان مشابهی نوشته شده است.

قبل از بحث در مورد خواص درمانی این ترکیب ابتدا باید با روند ترکیب ساده این معجون آشنا شده باشیم برای این کار عسل و سیاه دانه را به نسبت 3 به 1 با هم مخلوط کرده و آن را با قاشق هم بزنید و سپس میل نمایید. برخی از فواید کلی معجون دوسین که در نوشته‌های مختلف نیز به آن اشاره شده است در مطالب زیر بیان شده است.

  • خواص ترکیب سیاه دانه و عسل برای زنان

مصرف ترکیب سیاه دانه و عسل یکی از بهترین خوراکی‌ها برای کاهش درد و فشار دوران قاعدگی است. از نظر طب سنتی نیز دوسین می‌تواند برای رفع تنبلی تخمدان و افزایش احتمال بارداری در زنان بسیار مفید باشد.

مصرف حداقل سه بار در روز برای کاهش درد قاعدگی، کاهش درد شکمی، تسکین علائم پیش قاعدگی، بهبود قاعدگی منظم و حتی برای افزایش شیر زنان بچه‌دار توصیه می‌شود.

نکته: با توجه به اینکه مصرف سیاه دانه باعث انقباضات رحمی می‌شود، بنابراین به خانم‌های باردار مصرف این ترکیب توصیه نمی‌شود زیرا ریسک زایمان زودرس و حتی سقط جنین را افزایش می‌دهد.

یوسفی

پشتیبانی 24 ساعته

برای خرید عسل طبیعی تماس بگیرید.

  • خواص ترکیب سیاه دانه و عسل برای مردان

مصرف ترکیب سیاه دانه و عسل برای مردانی که بیماری‌های از قبیل نازایی یا عقیمی، مشکل پروستات و کاهش اسپرم دارند می‌تواند خیلی مؤثر باشد. برای اثر بخشی این معجون طبیعی حتماً یک دوره مصرف را به قبل از وعده صبحانه اختصاص دهید. برای اطلاعات بیشتر در مرد نحوی مصرف و مدت دوره مصرف با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  • خواص ترکیب سیاه دانه و عسل برای پوست

مصرف سیاه دانه و عسل باعث ترمیم پوست صورت می‌شود آفتاب سوختگی و چروک شدن پوست صورت از دغدغه‌های مهمی برای افرادی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند به همین دلیل توصیه می‌شود از این معجون طبیعی برای رفع این مواد استفاده کنند چنین ترکیبی به علت وجود آنتی اکسیدان قوی در عسل و سیاه دانه باعث شادابی. لطافت پوست می‌شود.

همچنین معجون دوسین برای بهبود زخم‌های پوستی نیز استفاده می‌شود برای اینکه بتوانید از خاصیت ترکیب این دو ماده به نحوه احسن بهره‌مند شوید توصیه شده است برای درست کردن این ترکیب از عسل سیاه دانه طبیعی استفاده شده باشد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد این معجون خصوصیات بی نظیر دیگری نیز دارد که به صورت تیتر وار در زیر به آن اشاره شده است:

  • مناسب برای ناراحتی‌های کبدی
  • کمک به گردش خون
  • بالا بردن انرژی
  • مناسب برای افراد دارای سنگ کلیه
  • مناسب برای کاهش دل پیچه
  • مناسب برای ناراحتی‌های کبدی

طرز تهیه دسین یا ترکیب سیاه دانه و عسل

برای درست کردن معجون دسین ابتدا با استفاده از گوشت کوب دانه‌های سیاه دانه باید به پودرهای ریز تبدیل شوند سپس عسل و پودرهای سیاه دانه با نسبت‌های 3 به 1 باهم ترکیب شوند یعنی به ازای هر 3 قاشق عسل 1 قاشق پودر سیاه دانه استفاده شود. برای راحت‌تر شدن فرآیند همزنی می‌توان از آب گرم استفاده کرد به طوری که اضافه کردن آب گرم باعث یکنواخت شدن ترکیب دو ماده خواهد شد.

کلام پایانی:

با توجه به مواردی که مورد بحث قرار گرفت مصرف ترکیب سیاه دانه و عسل یا دوسین برای بدن مفید است و برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله بهبود دوران قاعدگی، کمک به افزایش باروری مردان، مشکلات پوستی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی دوسین نیز می‌تواند مانند داروهای شیمیایی عوارض جانبی داشته باشد پس نباید بی‌رویه و بیش از اندازه از این معجون مصرف کرد. توصیه می‌شود قبل از مصرف این معجون حتماً با یک پزشک طب سنتی مشورت کنند.

ارسال نظرات